Atlasy do ćwiczeń to jedne z czołowych sprzętów sportowych znajdujących się zarówno w publicznych salach fitness, jak i kupowane są do użytku własnego, w zaciszu domowym. Swoją popularność zawdzięczają wszechstronności działania, umożliwiając wykonywanie wiele rodzajów ćwiczeń, które oddziałują na różne grupy mięśniowe. Wybór odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń dla osób początkujących jest nie lada wyzwaniem, dlatego atlas do ćwiczeń to idealne rozwiązanie, dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze światem sportu. Łączy on w sobie cechy wielu pojedynczych urządzeń, a dodatkowo zajmuje stosunkowo mało miejsca. Daje to przewagę nad innymi sprzętami sportowymi, których nie charakteryzuje taka wszechstronność.
Jakie partie ciała można ćwiczyć z wykorzystaniem atlasu do ćwiczeń?
Jednymi z najpopularniejszych ćwiczeń przy użyciu tego sprzętu są te, skupiające się na klatce piersiowej oraz plecach. W zależności od wykonywanego ćwiczenia angażują one między innymi mięsień trójgłowy ramienia, mięsień piersiowy czy górne partie torsu. Praca mięśni ud aktywowana jest dzięki przysiadom z dodatkowym obciążeniem. W tym samym ćwiczeniu pobudzany jest największy mięsień w ciele człowieka – pośladkowy. Z kolei na mięsień czworogłowy wpływają ćwiczenia z prostowaniem nóg. Ławeczka będąca elementem składowym atlasu jest doskonałym pomocnikiem podczas wykonywania wszystkich ćwiczeń wzmacniających partie brzucha, na przykład podczas przyciąganie górnej linki wyciągu.
Ćwiczenia jakie można wykonywać przy użyciu atlasu do ćwiczeń
- podciąganie na drążku
- przyciąganie linki wyciągu górnego w siadzie szerokim
- przysiady z obciążeniem
- rozpiętki w pozycji siedzącej i stojącej
- prostowanie nóg w pozycji siedzącej z obciążeniem
- zginanie ramion na opartych poręczach
- przyciąganie i odwodzenie nóg
Kryteria wyboru odpowiedniego atlasu do ćwiczeń
Decydując się na zakup tego typu sprzętu głównym kryterium, jakie powinno zostać wzięte pod uwagę zaraz po ustaleniu budżetu, jest poziom zaawansowania sportowego przyszłego użytkownika. Urządzenie powinno zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Jako, że poszczególne modele atlasów do ćwiczeń różnią się między sobą, a tym samym zmienny jest zakres dostępnych ćwiczeń istotne jest określenie własnych oczekiwań już na samym początku. Dobrym rozwiązaniem jest wybór modelu, który umożliwia dołożenie dodatkowych funkcji wraz z zaawansowaniem sportowym. Po dokonaniu wstępnego wyboru zaleca się skonsultowanie zakupu z doświadczonymi w tej kwestii osobami oraz zapoznanie z opiniami klientów na temat danego produktu, aby móc w pełni wykorzystać te wyjątkowo wszechstronne urządzenie.